Moderní aplikace pro počítače i mobilní zařízení jsou v dnešní době jednou z neodmyslitelných součástí obchodní strategie a propagace společností nebo služeb. Oproti dřívějším dobám, kdy bylo naprosto běžné používat platformy třetích stran, jsou dnes populárnější vlastní aplikace na míru.
Jak ale může takový vývoj vypadat a jaké se zde mohou vyskytnout problémy? Přesně na to všechno se podíváme v rámci dnešního článku o zakázkovém vývoji software.
První kontakt a důležitá specifikace
Specifikace představuje proces, kdy klient dává svoje požadavky na aplikaci a odborníci mu nabízejí možnosti, které mohou splnit konkrétní technologie. Občas je totiž potřeba myslet na to, že leč je vývoj aplikace na zakázku cestou ke stoprocentně personalizovanému software, tak jsou zároveň stavěny mantinely, které určují samy technologie, nikoliv programátoři, co se starají o vývoj. Proto se tak může stát, že občas musí člověk najít kompromis, nebo je naopak taky dobré myslet na budoucnost a případný další rozvoj softwaru.
Nečekejte práci v řádu dní
Ačkoliv zkušení programátoři dokáží pracovat v úctyhodném tempu, tak se připravte na to, že vývoj opravdu kvalitní aplikace bude trvat delší dobu. Cokoliv se uspíší a na cokoliv se bude tlačit, může ve finále jenom zhoršit kvalitu a stabilitu budoucí aplikace. Proto programování aplikace probíhá po jednotlivých fázích, které standardně mohou vyžadovat týdny i měsíce práce. Podle rozsahu aplikace se tak může doba zpracování pohybovat od několika týdnů až po měsíce a někdy dokonce i celé roky.
Po každém běhu nový výsledek
Opravdu kvalitní a moderní společnosti užívají při vývoji takzvaných agilních metod vývoje. Tyto metody vývoje znamenají proces, kdy je kompletní vývoj rozdělený do cyklů. Na konci každého cyklu přitom aplikace získává nové vlastnosti, zatímco v předchozích cyklech už aplikace vždy byla funkční. Proto tak tvorba aplikace na zakázku s takovou společností představuje mnohem kratší čekání na výsledek. Při kvalitně daných prioritách totiž není problém aplikaci spustit již v nějaké podobě, přičemž až otestovaná nová verze bude, tak se jednoduše vymění pomocí systému aktualizací.