Regálové systémy jsou naprostý základ pro víceméně jakoukoliv společnost, která potřebuje agilně skladovat maximální množství materiálů nebo zboží. Umožňují nám splnit veškeré bezpečnostní požadavky, přičemž navíc mohou regálové systémy podpořit i lepší využití prostoru.
Při jejich vybírání je ale několik důležitých otázek, na které byste měli přednostně znát odpověď. A některé z nich si řekneme právě v rámci dnešního článku.
Jaké předměty potřebujete skladovat?
Základní otázkou je hlavně to, jaké předměty vůbec potřebujete skladovat. Podle toho totiž můžete volit nejen ty nejklasičtější možné regálové systémy, ale také mnohem složitější varianty. Důležité jsou především rozměry a tvar předmětu jako takový. Podle toho tak můžeme zvolit hlavně uspořádání polic a jejich případnou výplň. Mnohé regálové systémy většinou nabízejí možnost do značné míry upravit jejich rozložení a parametry, čímž se stávají mnohem všestrannějšími. Nejedná se ale ani zdaleka o ideální řešení, pokud chcete předělávat celý systém pro odlišné využití.
Základní a maximální rozměry systému
Víceméně každý regálový systém vám v první řadě nabídne svoje základní rozměry. To jsou takové rozměry, které musíme vždy dodržet k tomu, aby mohl systém plnit svoji úlohu jako bezpečný celek. Typicky tak jde o venkovní část konstrukce, která je nosná.
Maximální rozměry potom značí takové rozměry, které regálový systém může mít, pokud je vybaven vším, co k němu patří. Příkladem tak konzolové regály mohou mít minimální rozměry při napojení kostry na zeď, ale jakmile dáte největší možné konzola, tak se jejich hloubka zvýší i o dva metry.
Maximální nosnost regálového systému
Další speciální a velice důležitý parametr je samotná maximální nosnost. Tady se počítá s tím, že je většinou prudce předimenzovaná, aby bylo možné skladovat opravdu velké množství materiálů. Přitom například policové regály jako maximální nosnost uvádějí takovou, která ještě není ani zdaleka pro konstrukci hraniční. Překračovat jí je ale v dlouhodobém měřítku opravdu nebezpečné.