Jedná se o dvojici žánrů, které jsou víceméně takovými malými bratry. A to už jenom kvůli tomu, že milovníci jednoho z těchto dvou žánrů mají alespoň minimálně některá oblíbená díla také z toho druhého. Ve velkém množství případů jsou ale většinou nadšenci do obou směrů.
Každý z těchto směrů se ale postupně vyvíjel a vyformoval do podoby, které jsou v něčem značně odlišné. A právě dnes se podíváme na to, jak se tyto žánry dokázaly výrazně odlišit oproti tomu druhému.
Základní pravidla fantasy
Fantasy světy vlastně používají koncept něčeho kouzelného a nemožného, ale přitom mají tendenci všechno vložit do světa, který je nám blízký. Proto jsou tak nástroji knih, které fantasy užívají hlavně kouzla, mystické potvory a magická prostředí v naprosto normálním středověku či současnosti. Mezi opravdu známá díla z databáze knih patří hlavně svět Pána Prstenů, nebo například také díla J.J.Martina všeobecně nazývaná jako Hry o Trůny.
Science fiction naopak ledacos popírá
Science fiction už podle svého názvu bude namísto magie tahat do svého světa spíše samotnou vědu a technologii. Není náhodou, že se tak naprostá většina děl a autorů otáčí hlavně kolem technologického pokroku, cestování vesmírem a mnohého dalšího. Tyto úkazy jsou zkrátka tím, co naprostá většina dětí jednou chce zažít, lidstvo se o to pokouší, ale jediné, co nás k tomu přibližuje, jsou právě sci-fi díla. V tomto případě jsou nejznámějšími filmovými i knižními zpracováními legendární Star Wars a jim podobná díla z knižní databáze.
Jsou mezi nimi společné paralely?
Podle předchozích odstavců se tak jedná o velice rozdílné typy děl. Přitom je ale nutné říct, že nejoblíbenější knihy z prvního i druhého žánru si přeci jen kousek toho druhého většinou vypůjčují. Typickými příklady jsou hlavně magické vlastnosti mnohých postav v science fiction, které nejsou založeny na technologiích. Druhým příkladem pak mohou být mnohé technologické zázraky a postupy, které umožňují vybudovat ohromné světy fantasy na základech, které si ani dnes ještě nedokážeme představit.