Mít svou vlastní saunu přímo doma je myšlenka mimořádně lákavá a zajímavá. Vždyť kdo by nechtěl po dni plném usilovné práce spočinout v pohodlí své vlastní sauny a nechat se unášet na vlnách odpočinku a příjemné relaxace v místě jen pár kroků vzdáleném třeba od vlastního obývacího pokoje či pracovny? Jste-li ve svých úvahách již tak daleko, že jste rozhodnuti přejít od myšlenky k činu, nabízíme Vám několik tipů před samotnou realizací Vaší sauny na klíč.

  1. ZVOLTE SI SPRÁVNÝ PROSTOR

Má-li být Vaše sauna postavena jako pravý originál, tedy lidově řečeno „na klíč“, je plně ve Vaší rozhodovací kompetenci, v jakém prostoru si ji necháte zhotovit. Právě v tom totiž spočívá ta největší výhoda tohoto typu konstrukcí domácích saun – rozměry sauny určuje Vámi vymezený prostor, my najdeme řešení! Lapidárně řečeno – Vaši saunu lze postavit téměř všude – u Vás doma, v podkroví se zkoseným stropem, ve sklepě, v garáži či na zahradě Vašeho domu.

Vaše sauna na klíč tak může stát jako kabina ve volném prostoru se všemi stěnami obloženými z obou stran, v rohu místnosti s pevným ukotvením na její zdi a dvěma pohledovými stěnami či může být vestavěna do plně obezděného prostoru, kde jen obložíme vstupní otvor dřevěnými zárubněmi a upevníme skleněné vstupní dveře.

Stále větší oblibě se pak těší i zahradní sauny či zahradní saunové domky s odpočívárnou. U nás v Saunujeme.cz jich pro Vás máme připravenou širokou paletu s rozličnými designovými řešeními, bohatými možnostmi obložení vnitřního i venkovního prostoru a různou mírou prosklení. (Proklik přes hypertextový odkaz na relevantní fota z našich realizací)

  1. JAK VELKÁ MÁ BÝT?

Průměrná 4 – členná rodina by měla uvažovat o místě, kam se vejde sauna široká ca. 2000 – 2500 mm s hloubkou nejlépe mezi 1800 – 2000 mm (jedná se o vnější rozměry). V interiéru takové sauny pak lze umístit dvě lavice na horní úrovni s jednotnou hloubkou 600 mm a minimálně jednu na spodní úrovni se stejnou hloubkou – viz obrázek (hypertextový odkaz na relevantní fota). V takové sauně se dá pohodlně ležet na obou úrovních lavic, nicméně její interiér nabízí i jiné možnosti využití prostoru pro příjemný odpočinek a relaxaci.

Nezoufejte však, máte-li pro Vaši saunu na klíč vyhrazen prostor menší, než je uvedeno v odstavci výše! Nebude-li Vám vadit, že v ní budete moci převážně jen sedět, postačí i prostor po bývalé spižírně či malý roh Vaší koupelny. I s takovými prostory máme bohaté zkušenosti (proklik na relevantní fotky) a naši obchodní zástupci Vám při osobní konzultaci v některém z našich showroomů (hypertext na KO a ČB) rádi poradí a prohovoří s Vámi všechna dostupná řešení.

  1. FINSKÁ NEBO JINÁ?

V této části se zaměříme na tři nejfrekventovanější způsoby saunování a jejich vhodnost pro Váš domácí prostor.

FINSKÁ SAUNA

Generuje suchý, horký vzduch v rozmezí mezi ca. 80 – 110° C při průměrné vlhkosti okolo 20%. Díky polévání horkých kamenů vodou (tzv. Aufgussy – z němčiny – polití, polévání) lze docílit krátkodobého zvýšení vlhkosti v sauně na ca. 30 %. Kromě jiných zdravotních benefitů má blahodárný vliv na imunitní systém, oběh krve v těle či látkovou výměnu a rovněž tak přispívá k celkovému uvolnění a obecnému pozitivnímu naladění. V domácích podmínkách je tento typ sauny vhodný do všech prostor.

Bi-O SAUNA

Tento typ sauny je založen na technologii dvojího režimu topidla (odtud pochází označení Bi-O – z němčiny – Bi – dva; O – Ofen – kamna). Ke klasickému finskému topidlu, které generuje suchý, teplý vzduch, je zde integrována nádrž s vodou, do které je ponořena topná spirála. Je-li topidlo nastaveno na režim „Bi-O“, dochází při zapnuté topné spirále ke generování páry, která v sauně zvyšuje vlhkost vzduchu. Takto vzniklé klima při teplotách v rozmezí ca. 40 – 70° C a vlhkosti mezi ca. 50 – 80 % je výrazně mírnější, než v klasické finské sauně, a jako takové zcela vhodné pro začínající saunéry, děti nebo seniory. Tento typ saunování má blahodárný vliv na kůži a dýchání a působí očistně a povzbudivě na psychiku.

Vzhledem k vyšší vlhkosti vzduchu je třeba saunu vždy řádně vysušit, otřít lavice a opěrky a stejnou péči dopřát i topidlu. Bi-O saunu nedoporučujeme do menších, hůře větratelných prostor.

INFRA KABINA

V tomto případě není řeč o sauně, nýbrž spíše o „prohřívárně“. Smyslem pobytu v infra kabině totiž není ohřát okolní vzduch, nýbrž působením tepla, které generují širokospektrální zářiče, působit přímo na partie těla, které chceme zahřát a tím je prokrvit a navodit tak příjemný pocit úlevy a celkové relaxace.

Infra kabiny mohou stát všude tam, kde je výška svislé plochy na zadní stěně alespoň 1500 mm. Vzhledem k jejich úsporným rozměrům je často najdeme např. v ložnicích či temperovaných sklepních prostorech. Naopak nevhodné jsou tam, kde je dlouhodobě nízká okolní teplota.

  1. MATERIÁLY

Když už je jasné, pro jaký typ sauny jste se rozhodli, je na místě otázka vhodných materiálů pro obložení interiéru a exteriéru Vaší sauny na klíč. V tomto směru je na výběr z velkého množství dřevin, u kterých je kromě estetického hlediska třeba vzít v potaz i to, kde bude Vaše sauna stát. Jako další se nabízí i sklo, které, zejména u venkovních saun na klíč, propojí Vaši saunu s okolním světem a ještě umocní Váš zážitek ze saunování.

SAUNY V INTERIÉRU

U saun, které stojí v interiéru budov, lze vybírat v podstatě ze všech typů saunových palubek. Vezmeme-li jako základní kritérium pro výběr cenu, začneme u skandinávského smrku se svým typickým sukovitým vzhledem, který dodá Vaší sauně tradiční rustikální atmosféru. Při vyšších teplotách se z palubek může uvolňovat v malých množstvích smůla, kterou lze však velmi snadno po zaschnutí odstranit. Z dalších dřevin je pak na místě zmínit olši a osiku, které jsou vyhledávané nejen pro své medové (olše) a čistě bílé zbarvení (osika) a decentní kresbu, nýbrž i pro vyvážený poměr cena – výkon. Do této kategorie lze zařadit i palubky z kanadského jedlovce hemlock s decentním přírodním profilováním a tradiční soft drážkou, kterou mají i smrkové palubky.

Zvláštní pozornost si pak zaslouží palubky thermowood, pro které je typické oříškově hnědé zbarvení a výrazné kouřové aroma. To dodává těmto materiálům speciální úprava dřeva za působení tepla a vodní páry. Tento způsob modifikace materiálu mj. přispívá k jeho výrazně zvýšené rozměrové stabilitě v podmínkách změn teploty a vlhkosti okolního vzduchu, díky čemuž je ideálním materiálem i pro venkovní použití – viz níže. Způsob úpravy thermowood je typický pro smrk, olši, osiku a africkou vrbu „abachi“.

Na samém vrcholu žebříčku saunových dřevin pak stojí široký kanadský cedr se svým nezaměnitelným jemně nasládlým aroma, které se naplno dokáže rozvinout při zahřátí sauny na vysokou teplotu. Stejně tak je nezaměnitelná barva cedrových palubek, která sahá od jemně medových až po sytě červené tóny.

VENKOVNÍ SAUNY

Pro venkovní sauny lze jako vhodné materiály označit ty, které dobře odolávají velkým rozdílům teplot ve venkovním prostředí. Z interiérových palubek je to zejména skandinávský smrk, kanadský jedlovec hemlock, dále pak všechny dřeviny s úpravou thermowood a kanadský cedr. Jako fasádní palubky pak lze jednoznačně doporučit sibiřský modřín a široký kanadský cedr. V obou případech se jedná o velice kvalitní a trvanlivé materiály, které jsou schopny dobře a po dlouhá desetiletí odolávat náročným klimatickým podmínkám.

SKLO

Současné moderní trendy v saunování se stále více obracejí k použití skla jako jednoho ze stavebních materiálů. Kromě standartních interiérových saun dnes získává sklo na oblibě i u saun zahradních. Vždyť kdo by si nechtěl z pohodlí své vysněné sauny na klíč užívat přes velkoryse prosklenou čelní stěnu výhledy do své vlastní zahrady, panorama horských hřebenů či rozkvetlou jarní louku plnou barev! Takový způsob saunování je nejen trendy, nýbrž kromě všeobecně uznávaného potěšení tělesného s sebou přináší i jistý duchovní rozměr.

Toho jsme si již dávno vědomi i my v Saunujeme.cz a s velkým potěšením nabízíme našim klientům celou škálu interiérových i venkovních saun a saunových domků, které díky svému velkorysému prosklení právě takový způsob saunování umožňují. Kromě transparentního čirého skla nabízíme i polopropustná řešení v bronzovém a šedém odstínu, popř. i tmavě šedou variantu prosklení.

MODERNÍ TRENDY

Jsme si plně vědomi toho, že jako výrobci luxusních saun na klíč máme vůči našim zákazníkům povinnost zhotovit a předat naše výrobky v maximálně možné kvalitě, včetně profesionálního poradenství a servisu. V souladu s tím sledujeme i moderní trendy v oboru a nabízíme našim zákazníkům nová a neotřelá řešení interiérů i exteriérů našich saun. Výsledkem toho je například nová interiérová řada WAVE s elegantně zaobleným designem lavic v podobě vlny, luxusním obkladem SAUNABOARD a velkorysým prosklením. Zvláštní pozornost pak v poslední době zaměřujeme na inovativní řešení našich venkovních saun. Zúročením tohoto trendu je naše zahradní sauna RUBIKON s odvětraným vnějším pláštěm, který je zhotoven z vysoce kvalitních desek SWISS PEARL. Jejich moderní design dodává této sauně zcela nový a svěží ráz.

  1. PLÁNOVÁNÍ A REALIZACE VAŠÍ SAUNY NA KLÍČ

Má-li být sauna postavena takříkajíc na klíč, je nanejvýš důležité zvážit a s mimořádnou mírou pečlivosti i naplánovat každý z kroků od počáteční konfigurace jednotlivých interiérových prvků až po samotnou realizaci. Jen tak lze zaručit, že výsledné dílo bude mít ty parametry a kvalitu, které od něj právem očekáváte.

Uvažujete-li o realizaci Vaší vysněné sauny na klíč, zatelefonujte nejlépe jednomu z našich obchodních zástupců a domluvte si s ním osobní schůzku v některém z našich showroomů. Rádi Vás budou informovat o všem, co Vás bude ohledně Vaší budoucí sauny na klíč zajímat.


Tip: Investujte do kvalitní laboratorní váhy, která vám usnadní práci a zajistí přesné výsledky. Prozkoumejte širokou nabídku vah Sartorius na https://sartorius.cz/kategorie-produktu/laboratorni-vahy/

Similar Posts